Vasaras diennakts nometne „Dabas dziednieciskais spēks”

Jau otro gadu pēc kārtas biedrība „Autisma atbalsta punkts Rēzeknē”, sadarbībā ar Latvijas vides aizsardzības fonda administrāciju un rehabilitācijas centru „Rāzna”, organizēja vasaras diennakts nometni „Dabas dziednieciskais spēks” bērniem ar īpašām vajadzībām, kas šogad norisinājās no 20. līdz 31. jūlijam. Nometnē pulcējās dažāda vecuma bērni vecumā no 5 līdz 14 gadiem. Bērni bija gan no Rēzeknes, Rēzeknes novada, Daugavpils, Līvāniem, Baldones un Rīgas. Ciemojās arī meitene ar vecākiem no Īrijas.
Nometnes galvenās prioritātes bija īpaša bērnu rehabilitācija, kopā darbošanās un būšanas prieks, pieaicināto speciālistu un ciemiņu darbošanās. Nometnes organizatori bija parūpējušies, lai katra diena bērniem un vecākiem būtu interesanta un darbīga. Rīta pusē bērni apmeklēja rehabilitācijas procedūras: sālsistabu, masāžas, fizioterapijas, burbuļvannu, ergoterapeitu nodarbības. Nometnes organizatori Edgars un Sandra kopīgi draudzīgā sadarbībā ar bērnu vecākiem divu nedēļu garumā vadīja bērniem dažādas aktivitātes, bija gan krekliņu apgleznošana ar speciālajiem flomasteriem, gan skaisto papīra salvešu bumbuļu izveidošana, gan dažādu krāsaino ilustrāciju un mandalu krāsošana, dekoratīvo, dekupāžas stila burciņu aplīmēšana, kas pārtapa par skaistiem svečturīšiem. Interesanti un gaumīgi sanāca rāmīši no kartona un makaroniem, kuri tika speciāli nopūsti ar sudraba krāsu, bija arī interesanti lidojošie šķīvīši, kurus bērni un vecāki darināja kopā, kā arī bērni rakstīja savus un vecāku vārdus uz skaistajām aplikāciju rudens lapām. Nometnē bija ne tikai radošā darbība, bet arī ūdenspistoļu slapjās kaujas, kuru laikā bērni izpriecājās no sirds, bet arī vecāki atgriezās bērnībā un viņu sejās uzplauka smaids. Bija arī batuti bērniem, kur ikviens nometnes dalībnieks izlēkājās līdz patīkamam pārgurumam neskatoties uz to, ka laikapstākļi todien nelutināja, tāpēc vakarpusē tika organizēta kopīgā tējas dzeršana un sildīšanās zem segām, skatoties multfilmas. Bija arī sporta spēles, ūdenspeldes ezerā, kur bērni šļakstījās, laistījās, vāca akmentiņus un ūdensrozes. Vakaros bija kopīga šūpošanās veclaicīgajās šūpolēs.
Nometnes laikā bija arī divi pikniki – viens ezera krastā, kur bērni baroja zivtiņas un cepa desiņas, un otrs – nometnes noslēgumā kopā ar „Draugu centru”. Dienā nometnes „Dabas dziednieciskais spēks” dalībnieki un „Draugu centrs” devās neaizmirstamā ekskursijā uz Lubānu, kur bērni un vecāki kāpa bākā, vēroja skaisto skatu un izstaigāja visu teritoriju, paspēlējās bērnu laukumā un noklausījās Lubānas tapšanas vēsturi un apmeklēja keramikas izstādi, tad kopā devās atpakaļ uz Rāznu turpināt kopīgu pikniku un izklaides, kuru laikā „Draugu centra” meitenes kopā ar vecākiem un bērniem krāsoja bērnu sejas, pūta burbuļus, spēlēja dažādas sporta aktivitātes un klāja galdus, cepa desiņas, zīmēja kopīgu pirkstiņu nospiedumu koku: „Kopā mēs varam un darām”.
Bez tam, nometnē ciemojās Dabas izglītības centra (DIC) „Rāzna” pārstāves, kuras piedāvāja bērniem dažādas nodarbības ar atraktīviem uzdevumiem un vides spēlēm par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām, biotopiem, bieži sastopamām un aizsargājamām sugām.
Lielu interesi izpelnījās SIA „Deserto” smilšu kino. Bērni gan zīmēja paši, gan arī gatavoja smilšu kartītes, visi bija ļoti aizrāvušies un priecīgi ar darba procesu. Šajā dienā viesojās arī vecāki ar meiteni Vendiju no Īrijas, kuri ir seni biedrības „Autisma atbalsta punkts Rēzeknē” draugi un kuru mamma pastāst6īja vecākiem par bērnu ar autiska spektra traucējumiem dzīvi Īrijā, kas krasi atšķiras no mūsu bērnu dzīves Latvijā.
Nometnes beigās biedrības „Autisma atbalsta punkts Rēzeknē” organizatori bija parūpējušies par skaistām dāvaniņām un diplomiem bērniem.
Nometnes beigās tika palaisti gaisā katras ģimenes nu jau par tradīciju kļuvušie gaisā degošie lukturīši. Aizlidojot katram lukturītim, sirdi pildīja prieks par kopīgi pavadīto laiku un cerība nākotnē, ka reiz arī pašu bērni būs zināma sabiedrības daļa. Liels paldies katram vecākam un bērniem par draudzību, sapratni un kopā būšanas radītprasmi. Kopā mūsu sūrās ikdienas divu nedēļu laikā kļuva gaišākas un parādījās optimistiskāks skats nākotnē. Nometnes laikā arī vecākiem bija iespēja katru vakaru sanākt kopā, izrunāties, veikt psiholoģiskos testus un atraktīvas izklaides.
Liels paldies Marikai Antonovai par viņas sniegtajām kustību terapijas nodarbībām un viņas Ludzas bērnu teātrim par skaisto izrādi un kopīgo sadarbību ar mūsu bērniem un vecākiem. Paldies arī mūzikas terapeitei Anžellai Pacevičai, kuras mūzikas nodarbības priecēja katru bērnu un kura spēja rast kontaktu ar ikvienu. Paldies Laurai, kura bija draudzīga, atsaucīga, sirsnīga un izdomāja interesantus uzdevumus mūsu bērniem, kura nenobijās un sadarbojās, guva pieredzi. Paldies rehabilitācijas centra „Rāzna” kolektīvam, darbiniekiem par sapratni, sadarbību un darbošanos ar mūsu bērniem.
Paldies arī sakam „Draugu centram”, Vasīlijam Pukinskis par sniegtajiem transporta pakalpojumiem, kā arī Ivaram Daugulim par atraktīviem pārsteigumiem, kā arī SIA „MS-IDI”, SIA „Projektēšanas birojs AUSTRUMI” un Līvānu novada domei par sniegto atbalstu.
Lai mums kopā pietiek spēka, neatlaidības audzinot mūsu īpašos bērnus Latvijā!

Biedrības „Autisma atbalsta punkts Rēzeknē”
Valdes priekšsēdētāja
Sandra Bičkova-Šilina